Bize tek yol gösterici Kur'an-ı Kerimdir.

Bu aralar çok fazla olayı okuyoruz; o kadar çok olaya tanık oluyoruz, izliyoruz ki sayın okur artık kendimizi sorgulamadığımız bir gün bile olmuyor…Yapılan haksızlıklar, dini siyasete karıştırmalar ve daha nice ortaya çıkan yüz kızartıcı, utanç verici yaşanmış olay!

Bir yanda toplumda oluşumları devam eden cemaatler, dergâhlar, cemevleri bir yanda sosyal medya da devam eden ayrımcılık eylemleri. O kadar fazla olay olmaya başladı ki, toplumumuz dinimizi öğrenmekten korkmaya başladı. 

Bir lider veya  birilerinin öncülüğünde kurulan bu yerler, toplumumuzda dinimize inanan birçok kişi tarafından saygı gören yerlerdir.Onlar Ehli Beyt soyundan gelenler..Neden Allah dostlarını anlamak yerine farklı oluşumlara yönelik dinimize zarar veriyoruz. Burada dinimizi öğretmek varken neden bu tarz kuruluşlara körü körüne bağlı kalmaktalar..Buralara üye olan  kişiler  Veda Hutbesini veya dinimizin temeli Kur'an-Kerimi hayatları boyunca hiç okumuşlar mıdır? Oysaki inen ilk ayet “Oku!” diye emretmemiş miydi? Nisa Suresinde “Hâla Kur’an üzerinde gereği gibi düşünmeyecekler mi?” ya da Sad Suresinde “Sana bu mübarek Kitab’ı, âyetlerini düşünsünler ve aklı olanlar öğüt alsınlar diye indirdik.” şeklinde Kur’an-ı Kerim’den bahsedilmiyor mu?

Peki ya biz neden okumuyoruz? Neden kendimizi sorgulamak için bekliyoruz? Neden bir kişinin dini kendi çıkarına göre yorumladığı hayatı yaşıyoruz? Bir şahsın nefsine göre söylediği sözleri savunuyoruz? ‘Bizleri kimse yönlendirmesin bizim öğreticimiz var, onu okuyup anlayalım’ diyemez miyiz? 

Eğer bu sözleri söyleyebilseydik toplumda hiçbir kuralsızlık ayrımcılık olmaz, hak yenilmez, mazluma işkence edilmez, haksızlık karşısında ise susulmazdı. Birilerinin dayattığı ve dinimizde olmayan zorlama, mecbur kılma kesinlikle yaşanmazdı. Sahi dinimiz “Zorlaştırmayınız kolaylaştırınız!” diye emretmiyor muydu?

Biz ne zaman bu kadar bencil olduk ve vicdanımızı kaybettik? Ne zaman bize dinimizi öğreten Kur'an-ı Kerimi para ile satmaya başladık? Ne zamandan beri insanlar arasında mezhepler oluştu? Nedir bu ayrımcılık nedir bu ötekileştirme… Ne zamandır İslamiyet “benim sözümden çıkarsan dinden çıkarsın”a döndü?

Bizim dinimin temelinde hoşgörü ve saygı vardır. Dinimizi öğreten Kur'an-ı Kerimdir. Kur’an-ı Kerim tüm insanlığa inmiştir, sadece birkaç kişinin anladığı özel bir zümreye ait değildir. Bir yerlere giderek ,bir grup yada oluşumun içinde yer alarak öğrenemezsiniz. Eğer İslamı öğrenmek istiyorsanız açın Kur'an-ı Kerim'i okuyun! Türkçe mealde okuyunca dinden çıkmayız, bilakis dinimizi ve bize vadettiklerini anlayabiliriz. Bize tek yol gösteren ve doğru olan sadece odur. İnsanları ötekileştirmekten vazgeçip; önce kendi kalbimize, sonra hayatımıza, ailemize, çevremize bakmalıyız. 

Allah'ın bize emanet ettiği her canlıya zarar vermekten korkmalı,emanet olan canımıza iyi bakmalıyız.Hayat size her zaman karıncaları bile besleyen insanlarla karşılaştırsın çünkü o insanlar kalplerinde merhameti taşırlar.Aklın hür iradenin ve Allah korkusu olan iyi insanların hayatınızda hiç eksilmemesi dileğiyle Sayın Okur…