Yıllarca “Malatya, Malatya bulunmaz eşin” dedik. Gün geldi düğünlerimizde halay oldu, gün geldi yaşanan depremle göz yaşı oldu. 

31 Mart yerel seçimler yaklaştıkça, siyasilerin Malatya aşkı daha da derinleşiyor. Asrın felaketinde sahada göremediklerimiz ilginç bir şekilde dertlere derman olmaya geliyor. Bir yıldır adını duymadıklarımız Malatya’yı ayağa kaldırmaya geliyor. Vay Malatya vay. Lapa lapa kar yağarken depremzedelerin üstüne sıcak sobalarında kestane pişirenler bugün Malatya’ya hizmete talip oluyorlar. Talip olurlar da bizler dertlerimizle dertlenen her sorunumuzda yanımızda olanları unutursak bizlere yazıklar olsun. Takım elbiselerle, boyalı ayakkabılarla, ellerinde eldivenleri ile depremzedeleri uzaktan seyir edenleri ayağında çizmelerle çamurun içinde yardıma koşanlarla sesimizi duyurmaya çalışanlarla bir tutarsak bizlere yazıklar olsun. 

Hangi partiden olursak olalım hiçbir parti Malatya kadar kıymetli değildir. O zaman yapacağımız şey aklımızı kullanmaktır. Yarın “Elim kırılsaydı da oy vermeseydim” diyeceğimize aklımızı kullanacağız.

Bir yıl geçti ne kadar yol aldık. Bir yıl geçti ayağa kalkabildik mi? Hayır hala yıkımları tamamlayamadık. Halen 6 binden fazla bina yıkılmayı bekliyor. Bir yılda sokak lambalarını yakamadık. Bir yılda bazı bölgelerde insanları halen çadırdan kurtaramadık. Köylerde insanlar evsiz teslim edemedik. 6-7 kişilik aileleri 21 metrekarelik konteynerde yaşamaya mahkum ettik. En kötü ve en korkuncu güvenlik ve emniyet sorununu çözemedik. Hırsızlardan evlerimize gidemiyoruz. 

Yıllarca “gönülleri coşturur ayla güneşin” dedik ama gönüller kırgın. Güneş doğmuyor. Bazı belediye başkan adaylarını dinlediğimde “Ya bu adam o kurumun başındaydı, ne hizmeti oldu?” demekten kendimi alamıyorum. 31 Mart’ta duygularımızla mı, sandığa gideceğiz aklımızla mı? Çok az zaman kaldı, bekleyip göreceğiz. 

 

DARENDE BALIK SIRTI

31 Mart yerel seçimler her il ve ilçe için ne kadar önemli ise Darende için de önemlidir. Darende’de 5 aday yarışacak. Bunlar; AK Partiden Alican Bozkurt, Yeniden Refah Partisi’nden Süleyman Eser, Saadet Partisi’nden Çelebi Keyhıdır, Bağımsız Türkiye Partisi’nden Derya Nezir Karadaş ve bağımsız aday Veli Bulut. Beş aday var ama Darende’de seçim Alican Bozkurt ve Süleyman Eser arasında balık sırtı bir yarış var. 

Kim kazanırsa kazansın kazananı Darende olsun. Hizmet anlamında Darende, Malatya büyükşehir belediyesinde gözle görülür bir hizmet almadı. Halen yol sorun, kanalizasyon sorun, içme suyu sorun, imar sorun… Sorunlar saymakla bitmiyor. Bu sorunlara çare olacak başkanı seçemezsek vay halimize. Ama her şeye rağmen kırıp dökmeden, seçim sonrası da var diyerek saygı çerçevesinde siyasetimizi yapalım. Ama bir gerçek var ki Darende’de seçimin kaderini belirleyecek diğer iki parti. O iki parti kime destek verirse o taraf kazanır, diye düşünüyorum