Malatya Büyükşehir Başkanlığına seçilen Sami Er geçen dönemden gelen borcun 17 milyar lira olduğunu açıkladı. Battalgazi ve Yeşilyurt henüz bir açıklama yapmadı.

                Sami Er borcu açıklamasına açıkladı ama herhangi bir detay vermedi. Bence önemli olan borcun miktarından çok borcun nereden geldiğini açıklamak daha doğru olurdu. Mesela Esenlik’in borcu açıklanırken size bırakılan kasada para var mıydı? Ya da Esenlik’in şu anda depolarında bulunan malın maddi karşılığı ne kadar? Mesela bu konu hakkında herhangi bir bilgi verilmedi. Aslında yapılan bu “çıplak” açıklama çok anlamlı olmadı. Doğru bir muhasebe, doğru bir inceleme ile gerçek borç çıkarılmalı ve ona göre açıklama yapılmalıydı. Ya da Maski’nin borçları arasında gösterilen ve Çerçi döneminde Almanya’dan alınan kredinin şu ana kadar ne kadarı ödendi? Ne kadarı borç olarak devrildi?

                Sami Er gibi kamuyunu ve hesabı iyi bilen bir kişinin böyle bir yanlışa düşürülmesi gerçekten çok ilginç. Malatya Belediyesinin gerçekten borcunun ne kadar olduğu kamuoyuna belgeleriyle açıklanmalı. Benim merak ettiğim şeylerden biri ise belediye borçlarının vadeleri nereye, ne zaman,ne kadar para ödenecek bunun da şeffaf belediyecilik açısından kamuoyuyla acilen paylaşılmalıdır. Birtakım sosyal medya paylaşımları gerçekten çok yakışıksız, rencide edici bir hal almıştır. Sami Er nasıl böyle bir tuzağa düşürüldü gerçekten merak ediyorum.

                Malatya Büyükşehir Belediyesinin mesela satılan arazisi var mı? Varsa ne zaman ve kime satılmış. Çünkü yapılan açıklamada maaş ödemek için kredi çektiğinizi ifade ediyorsunuz. Yani Selahattin Gürkan belediyeye ait arsaları mı satmış? Satmışsa bunlardan ne kadar gelir elde etmiş? Ve bu paraları nereye harcamış? Sami Er’in kamuoyuna daha ciddi açıklamalar yapması kamu vicdanını rahatlatıcı açıklamalar yapmasını bekliyoruz.