Darende’nin Günpınar mahallesinde unutulmaya yüz tutmuş gelenekler yaşatılmak isteniyor. Özellikle Güvey kebabı geleneğinin yaşatılması isteniyor.

AHMET ÇAKIR/DARENDE  

 Günpınar  Vakfı  başkanı Derviş Güneş  Güvey kebabı geleneğinin  yaşatılmasını istedi. Güneş Kıymetli Hemşerimiz Bir çoğumuzun özlediği bildiği Güvey ( damat )  Kebabını Düğünlerimizden sonra Güvey Bekçileri tarafından organize edilirdi. Toplumsal yapının değişmesi, yaşam biçimi değişince bir çok şeyleri unutmaya başladık ve özler olduk. Birlik Beraberliğimizi simgeleyen, bizi biz yapan Bu Geleneklerimizi yaşatmak, unutturmamak için  her yıl bu geleneği sürdürelim dedi.

Kebap Damdın Arkadaşları Tarafından Yapılıyor  

Güvey kebabı ustası Rahmi Kaygusuz  güvey kebabı geleneğinin yaşatılası bizleri sevindirdi dedi. Kaygusuz Güvey kebabı  Güveyin (damadın) arkadaşları tarafından toplanan para ile yapılır  ve pişirilerek köy halkına dağıtılır bu organize ile  ilçe dışından yaşayan gurbetçiler  ve çocuklarının tanışmasına ve kaynaşmasına  vesile oluyor   Güvey kebabı Günpınara göre farklı bir damak tadı çok sevilen bir yemektir Güvey kebabı   Kemikli et, soğan , domates  ve biber le yapılır dedi.  Günpınar sosyal tesislerinde yapılan etkinliğe Darende belediye başkanı İsa Özkan, Günpınar vakfı başkanı Derviş Güneş, Muhtar Mustafa Uyanık  ve çok sayıda davetli katıldı.