Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk'e Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından 19 Eylül 1921'de "Mareşal" rütbesi ve "Gazi" unvanı verilişinin 101. Yıldönümü olan 19 Eylül Gaziler Günü, Malatya'nın Darende İlçesi'nde de törenle kutlandı 

AHMET AÇKIR/DARENDE 

Tören hükümet konağı önündeki Atatürk anıtına çelenklerin konulması, saygı duruşu ve istiklal marşının okunması ile başladı. 

KAHRAMANCA MÜCADELE EDENLERİN GÜNÜDÜR   

Gazi Mustafa Mert  yaptığı konuşmada günün anlam ve önemini anlattı. Mert, Gaziler Günü’nün önemini dile getirdi. Mert, “19 Eylül günü Türk kahramanlığının en büyük gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün şahsında taçlandığı bir gündür.19 Eylül gaziler günü, bu toprakların vatan olmasında ve bekası uğrunda canlarını adayanların gurur ve şerefle hatırlandığı ve anıldığı bir gündür.19 Eylül kurtuluş savaşında, Kore’de, Kıbrıs’ta savaşan muharip gaziler ile Türkiye Cumhuriyetinin rejimi, üniter yapısı ve toprak bütünlüğü uğrunda vatan haini terör örgütlerine karşı kahramanca mücadele edenlerin günüdür. Asker, polis, güvenlik korucuları ve 15 Temmuz’da meydana gelen hain darbe girişiminde vücutlarını siper eden tüm malul gazilerin şeref günüdür” dedi. Törene katılanlar Hasan Gazi şehitliğini’ de  ziyaret etti.  Törene, Kaymakam Şeref Gülyer, Belediye  başkanı İsa Özkan, Milli Eğitim Müdürü Fevzi İnce,  Emniyet Müdürü Sinan Alıcı, daire amirleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları başkanları, gazi ve gazi yakınları katıldı.