Deprem döneminde ve sonrasında depremzedelere yardım için ekmek fabrikasında sürekli üretim yapılan Darende ekmek fabrikası halka 3 liradan ekmek hizmetine devam ediyor. 

Ahmet ÇAKIR-Darende/

Darende Belediye Başkanı İsa Özkan, “Deprem döneminde 30-40 bin ihtiyaca göre ekmek üretildi. Akçadağ, Ören, Polat, Doğanşehir, Elbistan, Göksun, Afşin, Ekinözü’ne Kurban Bayramına kadar ekmeklerini temin ettik. Yeşilyurt’a zaman zaman gönderdik. Darende’nin bütün köylerine, Kuluncak’ın Darende’ye yakın köylerine deprem sonrası süreçte günlük ekmek gönderdik. Kendi araçlarımızla 3-4 ay günlük ekmek dağıttık” ifadelerini kullandı.  

PAZARTESİ VE CUMA GÜNLERİ SATIŞ FAZLA 

Fabrikanın 2013 yılında kurulduğunu belirten Özkan, “Ben 2014’te belediyeyi bırakınca fabrikayı durdurdular. 2019 yılında tekrar belediye başkanı olduğumdan bugüne kadar  çalışıyor. Şu an 22 bin, 15 bin, 17 bin ekmek üretimi yapıyoruz. İlçenin pazarına göre pazartesi ve cuma günleri köylüler buradan geliyor bir hafta yetecek ekmeğini alıyor. Burada sadece Darende’nin köylerinden gelip almıyorlar Gürün, Akçadağ, Kuluncak’ın köylerinden de gelenler alıyor” dedi. 

ASKIDA SINIRSIZ EKMEK UYGULAMASI 

“Bizde sınırsız askıda ekmek var” diyen Başkan Özkan, şöyle devam etti: “İhtiyaç sahipleri kim gelirse gelsin istediği kadar ekmek alabilir. Büfeler yapmadık Darende ufak bir yer sadece merkezde ekmek fabrikamız olduğu için herkes ulaşabiliyor. Büfeler yaptığımızda orada da birilerini çalıştırmak zorundayız. Bir kişinin aylığı 25-30 bine denk gelir bunu verirsek ekmek maliyetleri artacağı için ekmek fiyatı artar o zaman ucuz ekmeği vatandaşa ulaştıramayız. Bu nedenle sadece fabrikada satıyoruz. Sabah 4 gibi başlıyoruz, akşam 19’a kadar fırında satıyoruz. Fabrika kapandıktan sonra Belediye sosyal tesislerinde gece 24’e kadar insanlar ekmek alabilir.”  

KİMYASAL KULLANILMIYOR 

Ekmeklerde hiçbir kimyasal kullanılmadığını belirten Özkan, “Doğal maya ile yapılıyor. Hijyenik el değmeden üretiliyor ekmeğimiz. Ekmeğimizin bir özelliği de 3-4 gün bayatlamadan yenilebiliyor. Kimyasal bir katkı malzemesi bulunmaması nedeniyle. Unu, hangi yer kaliteli ucuzsa ona göre yapıyoruz. Gerek Kayseri Pınarbaşı, Adana’dan, Osmaniye, Antep, Malatya’dan alıyoruz. Tabi bir çeşit unla ekmek çıkmıyor. 2-3 unu karıştırarak burada laboratuvarımız var onların ölçülerini onlar ayarlıyor” dedi. 

EKMEK 3 LİRA 

Ekmeğin fiyatının uzun süre 2,5 olduğunu şimdi 3 liraya çıkardıklarını söyleyen Belediye Başkanı Özkan, “Eskiden unu devlet destekliyordu, teşvik veriyordu bize ucuz veriyordu. Torbasına 350-360 liraya veriyordu. Bizde ekmeği 2,5 liraya satıyorduk. 2 liraya mal edip 2,5 liraya satıyorduk. Şimdi ekmeği 2,7 liraya mal edip 3 liraya satıyoruz. Biz zarar etmiyoruz. Çok da büyük paralar kazanmıyoruz. Vatandaşa uygun ekmek sunuyoruz. Ekmeğimiz 210-220 gram fabrika otomatik düzen sürekli üretim yapılıyor 6 kişi çalışıyor. Günlük 10 tane ekmek alan bir ailenin aylık bin 500 gibi bir rakam aile ekonomisine katkıda bulunmuş oluyoruz” ifadelerini kullandı.  

 REKABET İÇİNDE DEĞİLİZ  

Ekmeğin ucuz satılmasına fırıncıların itiraz ettiğini söyleyen Özkan, “Biz fırıncıların çıkardığı farklı ürünler çıkarmıyoruz. Simit, yağlı ekmek, mayalı ekmek tarzı ekmek yok. Yani ailelere bir çeşit ekmek çıkarıyoruz. Aynı bizim 3 liraya sattığımız ekmeği fırıncılar somun ekmeği 5 liraya pide ise 7,5 liraya satılıyor. Darende Belediyesi olarak farklı ekmek çeşitlerine karışmıyoruz. Rekabet içerisinde değiliz” şeklinde konuştu.