CHP Esenler İlçe Başkanı Cemal Kaya, ülkenin en önemli sorununun ekonomi olduğuna işaret ederek, “Vatandaşımız geçinemiyor. Hükümet halka, ‘sabredin’ diyerek enflasyonu tek hanelere düşüreceğini söylüyor. Vatandaş gerekleri arşı pazarda yaşıyor. Halka doğruları söylemiyorlar. Hükümetin sürdürülebilirliği kalmamıştır” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Esenler İlçe Başkanı Cemal Kaya, çalışmalar hakkında bilgi verdi.
Tüm Türkiye ile İstanbul’da 31 Mart seçimlerinde önemli bir başarı elde ettiklerini anımsatan Başkan Kaya, Esenler’de de halkla birlikte bir başarı sağladıklarını söyledi.
22 yıldır iktidarda olan AKP’nin dar gelirlinin, emeklinin, asgari ücretle geçinenlerin sorunlarını çözemediğini ifade eden Başkan Kayan, “Dokunduğumuz her vatandaşımız ‘geçinemiyoruz’ diyor. Milli gelirde adaletli bir dağıtım yok. Emekli 10 bin lira, asgari ücretli 17 bin lira ile geçinmek zorunda kalıyor. Ev kirası asgari ücret düzeyinde. Etin kilosu 500 TL civarında. Benzinin litresi 40 lira civarında” dedi.

EKONOMİNİN SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİ SIFIR
Seçimler yenilense AKP’nin oyunun yüzde 30’lar civarında kalacağını kaydeden Başkan Kaya, Cumhuriyet Halk Partisi’nin yükselişinde iktidarın kötü yönetiminin etkisine dikkat çekti.
İktidarın ekonomik sorunu çözecek kaynağı bulamayacağına işaret eden Başkan Kaya, “22 yıllık kesintisiz tek başına iktidar oldukları bir dönemde milli gelir 10 bin doların altına düşmüşse, dış borcumuz 480 milyar dolara çıkmışsa, yapılan mega projeler yabancı sermaye tarafından yap-işlet-devret modeli ile 20 yıllığına yapılıyorsa ekonominin sürdürülebilirliği sıfırdır” diye konuştu.

5 ÇEYREK ALTIN KAYIP
2009 yılında Bağ-Kur emeklisinin emekli maaşı ile 8 çeyrek alırken, bugün yeni zamlarla da 3 çeyrek altın alınabildiğine vurgu yapan Başkan Kaya, geçen sürede 5 çeyrek altının kayıp olduğunu söyledi. Başkan Kaya, herkesin fakirleştiğine dikkat çekerek, “Küçük bir grup dışında halk fakirleşti. Kaynakların nereye gittiğini hepimiz biliyoruz. İhalelerin nasıl yapıldığını bilmiyorsak bu hükümetin sürdürülebilirliği kalmamıştır” diye konuştu.

HALKA DOĞRULARI SÖYLEMİYORLAR
Öncelikli sorunun ekonomi olduğunu kaydeden Başkan Kaya, önümüzdeki seçimlerin belirleyicisinin ekonomi olacağını belirterek, şunları söyledi: “Hükümet halka tasarrufu sunup, ‘sabredin’ diyerek enflasyonu tek hanelere düşüreceğini söylüyor. Halka doğruları söylemiyorlar. Halk sorunu markette, pazarda görüyor. Halk Cumhuriyet Halk Partisi’ne liman gibi sığınacaktır. Cumhuriyet Halk Partisi yerelde kazandığı başarıyı genelde de elde edecektir.”
Başkan Kaya, halkın Cumhuriyet Halk Partili belediyelerle nefes alacağını dile getirerek, “Emeği ile geçinen vatandaşların sosyal yaşam kalitesinin yükselmesi temel hedefimizdir” dedi. Başkan Kayan, İstanbul ve Ankara büyükşehir belediyelerinin projelerinden örnekler verdi.