Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Malatya Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Toplantısına katılım sağladı.

Malatya Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu’nda Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’a yapmış olduğu hizmetlerden dolayı ‘Devlet Ödülü’ verilmesi için bir teklif hazırlandığı ve bu teklifin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ve İçişleri Bakanlığına gönderileceğini söyledi.

Malatya Büyükşehir Belediyesi olarak Ziraat Odalarının yanında olduklarını belirten Başkan Gürkan, “Türkiye ziraat ülkesidir. Tarım ülkesidir, hayvancılık ülkesidir. Türkiye gıda anlamında kendisine yeten bir ülkedir. Ziraatçılarımızı da, çiftçilerimizi de, hayvancılıkla uğraşan vatandaşlarımızı da destekleme noktasında kararımız kesindir. Bu konudaki kararlılığınız daimdir” dedi.

Malatya Ziraat Odaları İl Koordinasyon Başkanı Yunus Kılıç, Başkan Gürkan’ın yapmış olduğu çalışmaların takdire şayan olduğunu ifade ederek, “Asrın felaketini yaşadık, binalarımız yıkıldı. Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Selahattin Gürkan depremden sonra Ziraat Odası Başkanlığı Binası’nı bize tahsis ettiler. Biliyoruz ki Malatya’mızda her şey Büyükşehir Belediyesinin hizmetleriyle oluşabiliyor. Selahattin Gürkan Başkanım, Malatya için bir şanstır. Bunu böyle bilelim. Malatya insanı yapılan hizmeti hiçbir zaman inkâr etmez. Geçmişte belediye başkanlığı yapmış olan Münir Erkal’ın yaptırmış olduğu Şehir Mezarlığı, MAŞTİ Şehirler Arası Otobüs Terminali ve Tanzim Satış Mağazaları gibi hizmetleri Malatyalılar inkâr etmiyor. Bugünkü belediye hizmet binamızı Mehmet Yaşar Çerçi yaptırdı. Malatya kamuoyu bunu da inkâr etmiyor. Bugün Selahattin Gürkan Başkanımızın bizi ilgilendiren konularda yani tarım konusundaki hizmetlerini saymak istiyorum. Fuar Alanındaki Eğitim Merkezi, Dünya Kayısı Pazarı, Fidancılar Sitesi, Lisanslı Depo, DSİ Binaları, Battalgazi Belediyesi Binası, Şoför Okulu Binaları, İtfaiye Binası ve sayamadığımız birçok hizmete biz çiftçiler, Malatyalılar olarak şahit olduk, tanıklık ediyoruz. Ama Allah’tan gelen bu asrın felaketi, siyasi ranta çevirmeye başlıyorlar. Biz de onlara diyoruz ki, siz Selahattin Gürkan’ın 10 yılda yapmış olduğu hizmetlerin boyama işini yapsanız, 10 yılda ancak boyama işini bitirebilirsiniz. Herkes kimin ne yaptığını çok iyi biliyor. Biz Selahattin Gürkan Başkanımızın yanındayız. Sivil Toplum Kuruluşlarının hizmet verdiği her yer Büyükşehir Belediyesine aittir. Hiç birimizi dışarıda bırakmadılar. Herkes için gerekli tedbirleri aldılar. Depremin ilk gecesi Yazıhan’da yıkım olmadığını gördüğümüz anda biz Malatya’daki yakınlarımıza koştuk. Sabah namazında Eski Mal Pazarının yanında depremzede ailelerini terk eden belediye personelini, belediyeye ait iş makinelerini ve esenlik personelini gördüm. Esenlik markete ait araçlarda ne kadar gıda varsa depremzede insanlara dağıttığına şahit oldum. Eksiklikler oldu gibi olumsuz eleştiriler oldu. Elbette ki eksiklik olacak. 11 il ağır hasar gördü, yıkıldı. Bunu bir anda yapmak, yaptık demek mümkün mü? Ama biz şuna inanıyoruz ki Büyükşehir Belediyemizin bu ekibiyle tüm insanlarımızın, Malatya’mızın yaraları sarılacak. Malatya’mızın hizmetleriyle Cumhurbaşkanımızın ‘Hizmet görmek istiyorsanız gidin Malatya’yı görün’ teveccühlerine layık olmuştur. Malatya’mıza hizmet yapılmış ise biz de mütevazı, şaibesiz tavrıyla; projeleriyle Malatya’ya hizmet eden Belediye Başkanımızın yanında duracağız. Malatya’mızın yaralarını hep birlikte saracağız. Malatya Büyükşehir Belediyesi personelinin deprem zamanı kendi ailesini bırakıp vatandaşlarımıza yardıma koşmasını hiçbir zaman unutmayacağız. Biz Malatya’ya hizmet edene saygı duyacağız. Art niyetli insanlara da fırsat vermeyeceğiz” diye konuştu.   

Malatya’yı yeniden ayağa kaldıracaklarını belirten Başkan Gürkan, “Milli ürünümüz, ihracatını yaptığımız ve dünyada yüzde 80’ine yakının Malatya’da üretildiği kayısıyı götürebileceğimiz bir yer yoktu. Şu anda dünyanın en modern Dünya Kayısı Ticaret Merkezi’ni yaptık. Hemen arkasından Buğday Pazarı’nı, lisanlı depoyu, Fidancılar Sitesi’ni yaptık. Çiftçilerimizin rahat yaşaması, ürünlerini sağlıklı götürmesi anlamında yollarını asfaltladığımız gibi yaylalara kadar sondajlar vurduk. Hayvancılığı geliştirme, sedir, ağaçlandırma, altyapı anlamında yoğun bir çalışma içerisindeyiz.   Dolayısıyla biz el ele vereceğiz ve bu şehri ayağa kaldıracağız. Allah’ın izniyle başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere hükümetimiz Malatya’ya özel bir ilgi gösteriyor. Kalıcı konutlarımız yapılıyor. Geçici iş yerlerimiz yapıldı. Kalıcı işyerlerimizin temeli atılıyor. Yalnız orada şehrin temelindeki su nedeniyle bir gecikme oldu ama 10 bin fore kazık çakılarak, inşa edilecek ve bir daha sarsıntılardan etkilenmeyecek. Vatandaşlarımızın mutazarrır olmaması için çalışacağız. Biz ziraat odalarımızı yanımızda görmekten her zaman memnun olduk. Çünkü bu şehir hepimizin. Şehrimizin içine nifak sokmak isteyenlere müsaade etmeyeceğiz. İnşallah şehrimizi kendi küllerinden yeniden ayağa kaldıracağız ve mazisine layık istikbaline hazırlayacağız. Vatandaşlarımız müsterih olsunlar.

60 milyon lira bedelle Baskil ve Battalgazi arasında çalışan o yerlere güzel iskele yapacağız. Hem karşı tarafa hem de bu tarafa yapacağız. Bir buçuk milyar değerinde isale hattını değiştiriyoruz. Yeni arıtmalar yeni kaptajlar yapıyoruz. Dolayısıyla bizim niyetimiz halisane olunca Allah bizim işlerimizi rast getirecek ve bu işlerin üstesinden geleceğiz. Sizlerden istirhamım odur ki sizler ferasetli insanlarsınız. İnşallah bu memlekete kalıcı eser bırakma noktasında el ele vereceğiz gönül gönüle vereceğiz, bu şehri tekrar kendi küllerinden Türkiye'nin en iyi şehirleri içerisine koyacağız. Şu anda Türkiye’de en büyük yatırımı yapan belediye Malatya Büyükşehir Belediyesi’dir. Biz Ziraat Odalarımızın yanındayız. Türkiye ziraat ülkesidir. Tarım ülkesidir, hayvancılık ülkesidir. Türkiye gıda anlamında kendisine yeten bir ülkedir. Ziraatçılarımızı da, çiftçilerimizi de, hayvancılıkla uğraşan vatandaşlarımızı da destekleme noktasında kararımız kesindir. Bu konudaki kararlılığınız daimdir. Ben Ziraat Odalarımızı da çalışmalarımızda hep yanımızda gördüm. Bu anlamda sizlere de müteşekkir olduğumuzu belirtmek istiyorum” dedi.

BAŞKAN GÜRKAN’A DEVLET ÖDÜLÜ VERİLMESİ TEKLİFİ

Konuşmaların ardından Malatya Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulunda alınan kararlar Pütürge Ziraat Odası Başkanı Kürşat Ayaydın tarafından okundu. Ayaydın, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ın her zaman yanlarında olduğunu ve Başkan Gürkan’dan destek gördüklerini belirtti. Ayrıca Ayaydın, Başkan Gürkan’a Dünya Kayısı Ticaret Merkezi, Lisanslı Depoculuk, Fidancılar Sitesi, Buğday Pazarı, Tarım Fuar Alanı gibi önemli projeleri hayata geçirdiği için çiftçiler ve oda başkanları adına teşekkürlerini ifade etti.

Ayaydın konuşmasının devamında, “Başkanımız 13 ilçemize ve tüm mahallelerimize yapmış olduğu hizmetlerle Malatya’mızı örnek bir il statüsüne kavuşturmuştur. 6 Şubat tarihinde büyük yıkım yaşayan ilimizin tekrar ayağa kalkması için çalışan Büyükşehir Belediye Başkanımıza güvenimiz sonsuzdur. Bu kapsamda Büyükşehir Belediye Başkanımız Selahattin Gürkan’a ‘Devlet Ödülü’ verilmesi için Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığına ve Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığına, alınan temenni kararının gönderilmesine oy birliğiyle karar verildi” dedi.

Ziraat Oda Başkanlarının almış olduğu karardan dolayı memnuniyetini dile getiren Başkan Gürkan, “Ziraat odası başkanlarıma bu naif ve ince düşüncelerinden dolayı müteşekkir olduğumu ifade etmek istiyorum. Demek ki hizmetin hiçbir zaman battal olmadığının en güzel göstergesidir. Bizler gecemizi gündüzümüzü katarak çalışmaya devam edeceğiz” kelimelerine yer verdi.